Pořízení činčily

Pokud ještě činčilu doma nemáte, ale o jejím pořízení zatím pouze uvažujete, měli by jste se přesvědčit, zda opravdu víte, do čeho jdete. Nikoho nechci od koupě tohoto úžasného zvířátka odrazovat, ALE! Nesmíte zapomínat, že pořízení činčily má stejně jako pořízení jakéhokoliv jiného mazlíčka své plusy i mínusy. Pozorně si proto přečtěte následující body:

  • Vysoký věk: Činčila se dožívá poměrně vysokého věku - při správné péči okolo 15 až 22 let. Budete schopni se o ni po tak dlouhou dobu postarat?
  • Peníze: Pořízení všeho potřebného vybavení pro činčily a také koupě činčily samotné není příliš levná záležitost. I poté samozřejmě chov něco stojí a může se stát, že vám činčila onemocní, což budou další výdaje u veterináře. Jste ochotni za ni tolik peněz dát?
  • Noční živočich: Činčila je noční živočich, což znamená, že převážnou většinu dne prospí, probouzí se teprve k večeru a nejvíce aktivní je v noci. A rozhodně ji nelze zařadit mezi tiché živočichy! Na její noční řádění, dovádění a skákání v kleci jsou občas i jedny dveře málo. Budete moci klec umístit dostatečně daleko od vaší ložnice, případně její rachot snášet? 
  • Místo: Činčila je mnohokrát větší než třeba takový křeček a proto potřebuje několikanásobně větší klec. Budete ji vůbec mít kam umístit? 
  • Čas a trpělivost: Činčila je velmi čilé zvířátko plné elánu, které chvilku neposedí, proto je pro ni každá klec svým způsobem malá. Měla by se každý den alespoň na hodinu pouštět proběhnout po pokoji. Také musíte počítat s tím, že je to hlodavec, který se někdy může naučit přiběhnout na zavolání, ale žádné další povely ji nenaučíte. To znamená, že při výběhu bude zkoušet ohlodávat různé věci, včetně nábytku, a i když ji odeženete, tak minutu to udělá zase. Činčila se také ochočuje poněkud hůře, než jiní domácí mazlíčkové. A to opět znamená, že do ni budete muset investovat svůj čas a mít hodně trpělivosti. 
  • Temperament: Jak už jsem psala, činčila je velmi čilé zvířátko a chvíli neposedí. Nikdy z ní nebude žádný velký mazel a navíc některé činčily ani nemají rády hlazení či drbání. Z tohoto důvodu také není vhodné ji pořizovat dítěti mladšímu 13ti let. 
  • Alergie: Činčilí srst je sice tak hustá, že v ní nežijí žádní roztoči a proto bývá doporučována alergikům. Ale činčila by měla mít každý den přístup k senu, které tvoří podstatnou část jejich jídelníčku. Nemá někdo z vaší rodiny alergii na seno? 
  • Bezpečí: Pokud již nějaké zvíře doma chováte, je důležité se také zamyslet nad tím, jestli nemůže činčile ublížit. Budete jej schopni uhlídat? Na činčilu také číhá mnoho nebezpečí, když je puštěná po bytě - elektrické kabely, které může překousat, pokojové rostliny, chemikálie a podobně.

Pokud si i teď myslíte, že činčila je pro vás vhodným mazlíčkem, tak hurá do toho! Činčila je úžasné veselé zvířátko, které vám do života přinese spoustu radosti. Určitě si jej rychle zamilujete, právě pro jeho neobvyklou povahu a proto, jak jsou roztomilé. Člověka nikdy neomrzí koukat se na to, jak vesele baští a jak si pamlsek krásně drží v mrňavých tlapičkách!!!

Na co si dávat pozor při koupi činčily najdete zde.