O naší CHS

CHS Činčilas Brno

  • Jak to všechno začalo? 

Na začátku září 2010 jsem se spolu s přítelem a mou kočkou Maruškou přestěhovala do Brna. Zanedlouho jsem ale začala toužit po dalším zvířátku a tak jsme se dali do hledání a vybírání toho nejvhodnějšího pro nás. Další kočku už jsme nechtěli, pes nepřicházel v úvahu. Za nějakou dobu mi ale do oka padly činčilky. Strávila jsem mnoho dní sháněním informací o nich a i přesto, že jsem měla obavy z jejich noční aktivity, jsem se do nich zamilovala a rozhodla se, že ji musíme mít. Pak jsem se ale dozvěděla, že činčilky jsou velice společenské a proto jsme začali shánět rovnou dvě, aby spolu později mohly do párečku. 

Přes inzerci jsme si vyhlídli nejprve standardní samičku, kterou jsme pojmenovali Šišinka (po přítelově přezdívce Šiška) a pak jsem narazila na samečka barvy Black Velvet, který mě uchvátil svým kukučem a dostal jméno Chlupík. A tento páreček se později stal základem pro naší chovnou stanici. 

Fotky Šišinky a Chlupíka, podle kterých jsme se rozhodli právě pro ně :)

 

  • Název "Činčilas Brno" 

​Když jsme se rozhodli zaregistrovat náš malý chov jako chovnou stanici, začali jsme přemýšlet nad jejím jménem. Dlouho jsme na nic nemohli přijít, ale pak jsem jednou koukala na stránky www.chinchillas.com a v tom mě to napadlo - výslovnost anglického slova chinchillas je [činčilas], tak proč to trochu nepočeštit :) No a k činčilas jsme přidali Brno, aby bylo hned jasné, odkud jsme, a název byl na světě.

 

  • Činčilas Brno v současné době

V současné době má u nás domov 10 chovných činčilek s tím, že máme v plánu pořídit ještě několik. Později bychom si chtěli ponechat také nějaké naše odchovy, popřípadě jim pořídit partnery. Činčilky mají k dispozici 7 skříňoklecí.

V budoucnosti bychom náš chov chtěli ještě rozšířit, ale nyní máme pro činčilky omezený prostor a proto zatím musíme hospodařit s tím, co máme k dispozici :)

  • Cíl našeho chovu

Hlavním cílem naší chovné stanice je odchovávat zdravá a silná mláďata, a proto u našich chovných samiček a samečků dbáme na dobrý vzhled, dostatečně vysokou váhu a vlídnou povahu.

A jelikož jsem vždy tíhla ke tmavým barvám a zvířátkům, stanovili jsme si za náš druhotný cíl odchovávat mláďátka především tmavých barevných mutací.  Avšak i u nás v domácnosti se najdou světlá zvířátka - TOV White Ebonka White Wader a bílá kočka Kevina :)

 

 

 

V současnosti chováme činčilky těchto barevných mutací: 

 

- Standard Gray -

- Black Velvet -

- Beige (SC, EC) -

- Ebony (AVC) -

- White Ebony (TOV) -

- Tan (Homo, Hetero, AVC) -