Nákup činčily

Pokud jste se rozhodli pro koupi činčily, pak zde najdete několik rad, kterémi by jste se měli při její výběru řídit, a které by vám mohly pomoci.

Většinu lidí jako první místo, kde činčilu může koupit, napadne zverimex. OMYL! Činčilu by jste si měli koupit jedině od chovatele. Od chovatele koupíte činčilku zdravou a za přiměřenou cenu. Většina chovatelů je ochotna si s vámi domluvit nezávaznou schůzku, kdy vám předvede svůj chov a rodiče činčilky. Některé činčilky pak na cestu do nového domova dostávají granule a stravu, na kterou byly doposud zvyklé, na lepší přivykání na stravu novou. Mnoho chovatelů činčilkám také vystavuje Průkaz Původu (PP), díky němuž máte přehled o předcích činčilky, což vám může být nápomocno, rozhodnete-li se činčilky v budoucnu chovat.

Oproti tomu činčily ve zverimexu, jsou často chovány v nesprávných podmínkách, často trpí různými nemocemi a dokonce mohou být potomkem dvou příbuzných činčil! Navíc většina zverimexů prodává činčily za přemrštěné ceny. Pro příklad: cena činčily zbarvení standard se ve zverimexech se z mé vlastní zkušenosti pohybuje od 800 do 1300Kč, kdežto u chovatelů kolem 500Kč, což je velký rozdíl.

Je ale lepší se na činčilku zajít napřed podívat i pokud si ji pořizujete od chovatele. Můžete se tak přesvědčit na vlastní oči, že je zdravá.

Jak poznat zdravou činčilu?

  • srst je hustá, nadýchaná, měkká a bez lysých míst
  • oči jsou lesklé, okolí očí čisté
  • nos je suchý bez šupin, také čistý
  • hlodáky mají barvu do oranžova, horní jsou kratší než spodní
  • uši čisté, bez šupinek
  • řitní otvor a jeho okolí je čisté
  • trus musí mít správnou velikost a tvar

 Je lepší si schůzku domluvit na pozdní odpoledne či k večeru, kdy začínají být činčilky čilé, abyste viděli, jak se činčilka chová.