Když se řekne "činčila", většina lidí si jako první vzpomene na jejich pověstný kožíšek, který má činčila nejkvalitnější ze všech savců. Čím to ale je, že je srst činčil tak výjimečná? Je to dáno hlavně tím, že se zásadním způsobem odlišuje od srsti většiny ostatních zvířat. Tento rozdíl můžeme lehce pozorovat i pouhým okem. Pokud bychom sami sobě vytrhli vlas, vidíme, že z jednoho kořínku vyrůstá jeden vlas. U činčil je tomu ale jinak.
Z jednoho kořínku - tzv. cibulky - totiž vyrůstá 60-90 chlupů. To činí činčilí srst daleko jemnější a hustší. Její hustota na 1cm2 tak činí neuvěřitelných 16-20tisíc chlupů. Mezi těmito jemnými chloupky pak vyrůstají ostny, což jsou pevnější a delší chlupy, nazývané také jako podpěrná korunní srst.
Další zvláštní schopností činčilí srsti je, že ji činčila dokáže v případě nebezpečí či nešetrného chytnutí uvolnit. Je to obranný reflex, který činčily používaly ve volné přírodě. Dochází k němu tak, že instinktivně uvolní hladké svalstvo, jenž drží jemné chloupky v cibulce, a srst vypadne.
Činčily jsou náchylné na vlhkost. Jakmile se dostanou do styku s vodou, vlhkost se rychle vsákne do chlupů a srst pak působí jako houba. Trvá velmi dlouho, než se opět vysuší, jelikož činčily nemají potní žlázy, což pro ně může být fatální. Mohou totiž dostat zápal plic, který často vede až ke smrti. Proto by se činčily nikdy neměly dostat k vodě jinak než z napáječky. V žádném případě je nekoupeme ve vodě, k tomu používáme pouze speciální písek určený přímo pro činčily.
Srst činčil rozdělujeme na několik vrstev, z nichž 3 mají různý barevný odstín:
Kořenová část: z každého vlasového váčku (cibulky) vyrůstá chomáček jemných chloupků (60-90)
Spodní zóna: vrstva, která vyrůstá z kořenové částu a přechází do stužky. Bývá také nazývána jako základní barva. Může dosahovat šířky až třikrát větší než závoj a stužka dohromady, ale nebývá vidět, jelikož barva závoje je výraznější. Je dobře zřetelná při rozfouknutí srsti.
Stužka: vrstva mezi spodní zónou a závojem. Její ideální šířka je 4-5mm, ale mívá často až 8. Šířka stužky se mění na jednotlivých částech těla a u některých mutací může zcela chybět.
Závoj: vrchní vrstva srsti, která mívá nejvýraznější barvu a měla by skrývat stužku. Čím lépe závoj stužku kryje, tím lépe kožešina vypadá. Jeho součástí jsou také ostny, které určujou pružnost srsti. V břišních partiích závoj na srsti zcela chybí a srst má pouze spodní zónu a stužku.
Zbarvení Aguti: tak se říká zbarvení srsti, kdy jsou chlupy rozděleny do tří barevných částí, tedy na spodní zónu, stužku a závoj. U některých mutací toto zbarvení zaniká.