Barevné mutace

Jak je o činčilách známo, původně byly chovány lidmi kvůli své jedinečné srsti na kožešiny. Ve velkém množství chovaných zvířat občas docházelo k barevným odchylkám. Některé z nich se v chovech podařilo udržet, některé zase zmizely a postupem času se z "divokého" zbarvení činčil vyšlechtilo několik základních barevných mutací a další pak vznikaly jejich křížením. 

První barevnou mutací, kterou se v chovech podařilo udržet byla béžová (Wellmann Recessive Beige), která se poprvé objevila na farmě Otto Wellmanna v New Yorku v roce 1954. Dále v roce 1955 následovala Wilson White (bílá činčila s šedýma ušima a černýma očima) na farmě Blythe Wilsona v Redingu v Kalifornii a poté Gunning Black (dnes trochu pozměněný Black Velvet - šedá činčila s černou maskou na hlavě a černým hřbetem). Ten se objevil na farmě Boba Gunninga v roce 1956 v Davenportu ve Washingtonu. V dalších letech pak následoval boom barevných mutací. Tehdy vznikly například Tower Beige, Afro Violet, Sapphire a další.

Vývoj barevných mutací pokračuje prakticky až dodnes. Mezi nejčastěji chované mutace patří Standard, který je nejblíž původnímu divokému zbarvení činčil, Hetero Beige nebo Black Velvet. Naopak mezi vzácnější řadíme například Sapphire a Chocolatte a mezi ty nejvzácnější Blue Diamod, Blue Slate nebo Gold Bar. Chovatelé pracují také na různých variacích srsti, kde se podařilo vyšlechtit dlouhosrsté činčily Royal Persian Angora a činčily s kadeřavou strtí Rexfell.

 

Share |

© 2011 Jana Bebčáková

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode